Półpasiec - Półpasiec, metody leczenia

MEDserwis.pl > Półpasiec >Półpasiec, metody leczenia

Półpasiec, metody leczenia

Półpasiec jest wywoływany przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca, który powoduje powstawanie bolesnych pęcherzyków skórnych po jednej stronie twarzy lub ciała. Typowe objawy półpaśca to uczucie ogólnego rozbicia, podwyższona gorączka, uczucie mrowienia i ból po jednej stronie ciała. Po kilku dniach pojawiają w tej okolicy niewielkie, wypełnione płynem pęcherzyki umiejscowione wzdłuż chorobowo zmienionego nerwu. Umiejscowienie wysypki to najczęściej klatka piersiowa, brzuch, grzbiet, twarz. Zajęta przez pęcherzyki okolica jest niezwykle bolesna. Po okresie 1-2 tygodni pęcherzyki goją się tworząc strupy. Ból, określany mianem nerwobólu powirusowego może się jednak utrzymywać bardzo długo, czasem wręcz latami.

Dlaczego chorujemy?
U osób które przeszły ospę wietrzną, wirus pozostaje w uśpieniu w komórkach nerwów rdzeniowych i uaktywnia się w okresie sprzyjającej dla niego osłabionej odporności, urazu fizycznego etc.

Dotychczas nie wynaleziono sposobu na zapobieganie lub zatrzymanie półpaśca i najczęściej przebiega on własnym torem. Osoby z półpaścem powinny być pod kontrolą lekarza, który zastosuje powiązaną terapię mająca na celu zmniejszenie stanu zapalnego i bólu oraz leczenie zmian skórnych. W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwwirusowe, kortykosteroidy, antybiotyki czasem trójcykliczne leki przeciwdepresyjne. Farmakoterapię można wspierać poprzez metody alternatywne: stosowanie witaminy E ( wyłącznie pod kontrolą lekarza) a także unikanie produktów bogatych w aminokwas o nazwie arginina, takich jak czekolada, płatki zbożowe, orzechy i nasiona. W leczeniu półpaśca stosować można terapię ziołową. Zmiany skórne zwilża się roztworem melisy albo nagietka lekarskiego, co zmniejsza odczyn zapalny. Przeciwwirusowo działają okłady z lukrecji.

Uwaga
Okolica dotknięta półpaścem powinna być utrzymana w czystości i suchości. Najlepiej żeby była odsłonięta. Pęcherzyków nie należy zdrapywać. Na objęte chorobą miejsca możesz przykładać lód oraz zimne okłady z octanem glinu. Dla znieczulenia zakończeń nerwowych, pęcherzyki można smarować maścią sporządzoną z dwóch pastylek aspiryny i dwóch łyżeczek spirytusu do nacierania. Łagodząco działa także żel z aloesu.

Zobacz więcej >>

 

Aktualności

Jak skutecznie leczyć oparzenia i zapobiegać bliznom więcej

Klinika Leczenia Jąkania zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dni Otwarte dla osób jąkających w Krakowie. więcej

Korekta uśmiechu i zadbana skóra - to wszystko w jednym miejscu więcej

Zarządzanie w ochronie zdrowia – co dają te studia podyplomowe? Perspektywy zawodowe więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

Skuteczna Terapia JÄ…kania

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl